Üldine info
Mobiil-ID on elektrooniline isikutuvastuslahendus, mis on Eestis täielikult riiklikult toetatud ning mis on Leeduski üha suuremat populaarsust ja tuge koguv. Mobiil-ID kasutamine käib sarnaselt ID-kaardi elektroonilisele kasutamisele – aga ilma, et vajaksid selleks ID-kaarti, kaardilugejat või eritarkvara.
Mobiil-ID abil saad siseneda e-teenustesse (näiteks kasutada netipanka, riiklikke teenuseid, veebilehti jne) ning digiallkirjastada dokumente (kinnitada tehinguid, allkirjastada lepinguid jne).
-
Mobiil-ID kasutamise nõuded
Mobiil-ID on SIM-kaardil põhinev lahendus – seega vajad kehtivat teenuselepingut mobiilioperaatoriga ja spetsiaalset, füüsilist SIM-kaarti.
Mis kõige parem: kui teenus on aktiveeritud, saad seda ka seadmeüleselt kasutada. Näiteks soovid oma arvutist netipanka siseneda. Vali autentimiseks Mobiil-ID, sisesta oma telefoninumber – ning kinnita arvuti kaudu panka sisenemine oma mobiiltelefonist!
-
Kas Mobiil-IDd saab kasutada ka välismaal?
Muidugi! Mobiil-ID teenuse tarbimisel on iga tehingu jaoks käigus kaks SMS’i: kuni sul on ligipääs oma telefonile ja SMSid liiguvad, toimib ka Mobiil-ID.
-
Kas alaealised saavad Mobiil-IDd kasutada?
Mobiil-ID kasutamisel on vanuse alampiiriks üldiselt 7, kuid igal mobiilteenuse pakkujal on õigus kehtestada individuaalsed reeglid. Palun täpsusta oma teenusepakkujaga!
-
Kas Mobiil-ID aktiveerimiseks tuleb politseisse kohale minna?
Ei – nii käis see vanasti. Praegu ei ole enam vaja Politsei- ja Piirivalveametisse kohale minna. Kogu vajaliku info saad oma mobiilioperaatori käest: enamasti aktiveerib mobiilioperaator sertifikaadid ise ja Mobiil-ID hakkab sul tööle kohe, kui saad kätte oma uue SIM-kaardi.
-
Kas ühel Mobiil-IDl võib olla mitu kasutajat?
EI! Mitte mingil juhul: Mobiil-ID on ametlikult kehtiv digitaalne isikutunnistus ning Mobiil-ID kasutusõigus on ainult selle omanikul personaalselt.